Nejnovější generace nejlépe prodávaného notačního programu na světě, AVID Sibelius 7, je tak důmyslná, že uspokojí náročné požadavky hudebních skladatelů, aranžérů a vydavatelů stejně dobře, jako potřeby začínajících hudebníků a studentů.
Pracujte velice rychle ve zcela novém, úkolově zaměřeném pracovním prostředí. Přehrajte si své noty s úžasnou čistotou a věrností zvuku hudebních nástrojů pomocí nové zvukové knihovny. Spolupracujte s jinými hudebníky prostřednictvím plné podpory MusicXML formátu a dalších možností vzájemného sdílení vytvořených dokumentů.
Zcela nové úkolově zaměřené pracovní prostředí programu Sibelius 7 nabízí systém záložek, které uživatele provází celým procesem vytváření partitury. Každá vlastnost a funkce má svou ikonu i textový popis, což je přístupné prostřednictvím tlačítka nebo klávesové zkratky. K dispozici je i kontextová nápověda, pokud ji uživatel potřebuje.
Sibelius 7 obsahuje nový styl nabídek ve formě pruhů, ve kterých jsou k dispozici příkazová tlačítka v horní části každého okna, který nahrazuje starý styl nabídek a pracovní lišty. Všechny vlastnosti jsou logicky uspořádané do 10 záložek plus speciální záložka pro práci se soubory. Seřazení ikon vlastností a funkcí zleva doprava popisuje typický postup práce při vytváření partitury, od výběru hudebních nástrojů přes vkládání not a dalších hudebních znaků až po výstupní operace.
Každá funkce má svou vlastní ikonu, vysvětlující text a kontextovou nápovědu. Pruh ikon se inteligentně přizpůsobuje velikosti okna dokumentu nebo počítačové obrazovce. Každá funkce programu Sibelius je přístupná ne více než třemi kliknutími myší!
Nové pracovní prostředí programu Sibelius 7 využívá systém záložek, podobně, jak je tomu u internetových prohlížečů. Např. jednotlivé party lze otevřít v oddělených záložkách pod stejným nadřazeným oknem a rychle přepínat mezi nimi. Také je možné např. změnit velikost stránky, orientaci, okraje a velikost osnovy přímo na horní liště s bezprostřední možností sledování změn.
Stavový řádek
Nový stavový řádek v dolní části všech oken programu Sibelius 7 nabízí rychlý přístup k funkcím pro vzhled dokumentu, jako např. zvětšení/zmenšení, panorama, ale také aktivní informaci o vaší partituře, včetně počtu taktů, délku označené části partitury v hudebních i časových jednotkách, orientační harmonii označených not a další.
Nový způsob psaní not
Program Sibelius 7 poskytuje dva nové způsoby psaní not. Nyní je možné zastavit vkládání hudebních znaků, jako třeba legáta nebo znaky crescendo, během psaní not. Stiskněte klávesu S pro zápis legáta a pak vložte nějakou notu. Program Sibelius 7 automaticky přichytí pravý konec legáta ke každé následné notě. Pokud chcete ukončit psaní legáta, stiskněte klávesy Shift+S. Toto lze použít i pro další linkové znaky.
Následné nepravidelné rytmické útvary lze zapisovat tak, že zapíšete první notu nepravidelného rytmického útvaru, zadejte zkratkovou klávesu pro požadovaný rytmický útvar a zapisujte noty. Po vytvoření jednoho nepravidelného rytmického útvaru program Sibelius automaticky začne vytvářet další. Režim vkládání nepravidelných rytmických útvarů se ukončí opětovným stiskem zkratková klávesy pro daný nepravidelný rytmický útvar.
Profesionální zvuková knihovna
Chcete slyšet každý detail při přehrávání vaší partitury?
Program Sibelius 7 obsahuje přes 38 GB profesionálních zvuků hudebních nástrojů. Nabízí speciálně zaznamenaný symfonický orchestr, nástroje rockové a populární hudby a další.
Knihovna nových zvuků v programu Sibelius 7 je odborně ručně vybíraná, obsahuje všechny hudební nástroje od symfonického orchestru až po speciální zvuky, jako např. zvonky a 27-mi stopé chrámové varhany.
Exkluzivní, speciálně zaznamenaný AVID orchestr!
Jeden zvukový specialista, který pracoval se známými Hollywoodskými hudebními skladateli, zaznamenal jeden z evropských špičkových orchestrů, aby vytvořil AVID Orchestra.
Každý orchestrální nástroj je zde k dispozici, včetně takových, jako Wagnerova tuba, altová flétna, heckelphone a lithophone, dále také barokní trumpeta a oboe damore. Nechybí tu kompletní smyčcové nástroje včetně sólových, komorních nástrojů a nástrojových sekcí. Bohatě je zastoupena i oblast perkusních nástrojů.
Nástroje byly zaznamenány včetně používaných technik hraní (legato, detache, staccato, tenuto, trylky atd.) a navíc se speciálními technikami pro vybrané nástroje.
Požadavky na počítačové vybavení
Pro maximální využití všech nabízených výhod programu Sibelius 7 se doporučuje 64-bitový operační systém a kompatibilním procesorem, rychlý pevný disk (nejlépe SSD) a 4GB + RAM operační paměti.
Přirozená podpora 64 bitů
Současná hardwarové a softwarové 64-bitové vybavení nabízí velkou rychlost a lepší využití operační paměti. Program Sibelius 7 je světový notační program, který tuto novou technologii podporuje a využívá.
Optimalizace pro jednomonitorové systémy
Dokážeme pochopit, že mnoho uživatelů používá ke své práci přenosné počítače, notebooky, které mají jeden displej. Proto jsme navrhli prostředí programu Sibelius 7 tak, aby bylo možné se zaměřit na právě řešenou situaci a jednoduše skrýt informace, které právě nejsou důležité.
Program Sibelius 7 si vždy dobře pamatuje, co jste naposledy dělali a tak obnoví nejen vzhled, ale i přesné místo, kde jste práci ukončili a další parametry, jako velikost a pozici okna, volby zobrazení …
Full screen režim
Pro uživatele programu Sibelius 7 je k dispozici full-screen mód, který skryje systémovou nabídku operačního systému a přizpůsobí vzhled právě zpracovávané partituře.
Opravdu pracujete s virtuálním notovým papírem!
Parkovací panely
Již nebudete mít problémy s pomocnými okny (mixer, klaviatura, hmatník, motivy…), protože panely těchto oken je již možné zaparkovat kolem okrajů partitury.
Nový vzhled mixeru
Program Sibelius 7 má novou podobu mixeru se svislými posuvnými ovladači hlasitosti, podobně, jako skutečný mixer. Výchozí poloha je zaparkovaný mixer na dolním okraji obrazovky a zobrazuje pouze ovladače hlasitosti. Je možné jej zvětšit tak, že se zobrazí ovladače panoramy, solo a mute. Pokud jej ještě zvětšíte, pak se již zobrazí i další volby pro změnu přehrávacího zařízení, kanálu a zvuku. Pokud se zvětší zcela, jsou k dispozici integrované efekty a FX signálové sběrnice. Skryjete jej stisknutím jediného tlačítka.
Kontextově citlivý inspektor
Pro detailní ovládání vzhledu a přehrávání lze vyvolat Inspector použitím zkratkových kláves. Objeví se plovoucí okno, které zobrazí možnosti ovládání parametrů pro právě označené objekty (noty, texty, hudební znaky,…). Po provedení operace stiskněte Enter a okno Inspector se zavře.
Pokud chcete, je možné nechat okno Inspector stále zobrazené. Inteligentně se bude jeho činnost aktualizovat podle typu označeného objektu.
Přejděte z programu Finale na Sibelius!
Nikdy nebyl větší důvod než právě nyní, přejít z programu Finale na Sibelius. Program Sibelius 7 nyní obsahuje novou metodu psaní not v krokovém režimu, která je velice podobná metodě používané v programu Finale, dokonce s využitím stejných kláves. Tedy, pokud znáte způsob psaní not v programu Finale, znáte to i v programu Sibelius. Navíc program Sibelius 7 nyní nabízí plnou podporu exportu do formátu MusicXML, čímž je možné sdílet soubory partitur s mnoha dalšími hudebními programy, včetně Finale.
Pokud již dlouho používáte notační program Finale, jste určitě již zvyklí na jeho způsob psaní not, můžete jej používat dále, ale v programu Sibelius. Použitím standardní krokové metody programu Sibelius s použitím MIDI klaviatury je možné zapsat noty nebo akord s definovanou délkou nebo také lze klaviaturu použít k hraní, bez zápisu not.
- Mohli jste slyšet, … že program Finale má detailnější ovládání než Sibelius. Ve skutečnosti se světoví vydavatelé spoléhají na Sibelius při výrobě překrásně vypadajících partitur.
- Mohli jste slyšet, … že program Finale je nástrojem míst, jako je Hollywood a Broadway. Ve skutečnosti film/TV a hudební profesionálové působící v divadlech využívají program Sibelius pro rychlo a efektivní práci s notami.
- Mohli jste slyšet, … že program Finale je nejlepší pro vzdělávání. Ve skutečnosti pedagogové celého světa využívají 1700 vestavěných pracovních listů a jeho unikátní vlastnosti a funkce pro práci ve třídě. Navíc studenti mohou po dobu čtyř let získávat zdarma upgrade na novější verzi programu Sibelius, aby měli během studia stále aktuální verzi.
Minulý rok 2000 uživatelů programu Finale
přešlo na program Sibelius!
Textová a tisková vylepšení
Využijte nejnovější OpenType fonty, které obsahují např. ligatury a použijte je v textových rámcích s plnou kvalitou DTP. Není třeba exportovat projekty do oddělené DTP aplikace, nyní je možné spoustu věcí udělat v programu Sibelius.
Program Sibelius 7 používá zcela novou metodu pro editaci textu a vizualizaci, která nejen nabízí s přesností pixelu shodu mezi zobrazením na displeji ve velkém zvětšení a tištěnou stránkou, ale také zabezpečuje profesionální typografickou kvalitu.
Vytváření mezer mezi znaky, mezi řádky, vodorovné a svislé vyrovnání a další volby jsou k dispozici v kontextově závislém inspektoru. Toto umožňuje docílit dokonalý vzhled partitury s vydavatelskou přesností.
Je možné vytvořit textový rámeček a vložit do něj text s možností odděleného ovládání umístění rámečku na stránce partitury a zarovnání textu v rámečku.
Nyní je možné velice rychle měnit textové styly zásluhou jejich nového hierarchického uspořádání. Použitím znakového stylu je možné velice rychle a snadno změnit text v celé partituře.
Sibelius 7 obsahuje také fonty nazývané Platin, které mají důležité místo v historii notopisu a jsou hlavním textovým fontem na Oxford University Press.
Platin je ideální víceúčelový font pro názvy, zpěvní text a další text ve vašich partiturách.
Importování a exportování grafiky
Program Sibelius 7 umožňuje jednoduše importovat grafiku (obrázky) ve všech důležitých formátech. Také je možné vytvořenou partituru exportovat v PDF formátu nebo jako EPS, PNG nebo SVG formáty.
Grafiku (obrázek) je možné do programu Sibelius 7 importovat také přetažením myší. Lze importovat následující grafické formáty: BMP, GIF, JPG, PNG, TIFF a SVG. Po importování obrázku je možné nastavit jeho barvy, jas, kontrast, průhlednost, otáčet jej, upravovat jeho velikost atd.
Sibelius 7 přirozeně podporuje SVG (Scalable Vector Graphics). Jedné se o velice kvalitní vektorovou grafiku, která vypadá stále dobře i při změnách velikosti obrázku. Používejte profesionální aplikace, jako např. Adobe Illustrator nebo Inkscape pro nakreslení libovolného tvaru a vložte jej do programu Sibelius. Vytiskněte jej v libovolné velikosti při zachování vysoké kvality.
Externí odkazy
Pokud máte externí, samostatnou grafiku, obrázek a chcete jej požít v partituře, například logo, můžete importovat grafiku a odkázat ji na externí soubor. Pokud se externí soubor změní, importovaná grafika se také změní. Pokud pošlete někomu vaši partituru bez přídavného grafického souboru, nemějte obavy, program Sibelius se o všechno postará tak, že partitura se zobrazí korektně.
Použití grafiky (obrázků), jako symbolů
Jedno z velice působivých vylepšení v programu Sibelius 7 je možnost použití libovolné grafiky (obrázku), jako symbolu. Importujte grafiku v libovolném podporovaném formátu a kombinujte ji se stávajícími symboly nebo vytvořte zcela nový symbol.
PDF export
Program Sibelius 7 nyní umožňuje přímý export ve formátu PDF. Není třeba žádný přídavný PDF Creator. Je možné zadat, zda se má exportovat do PDF celá partitura, party, odděleně do samostatných PDF souborů…
Nové prostředí rychlého startu – Quick Start
- Learn – výuková videa, nápověda, on-line podpora
- New Score – nová partitura, notové papíry seřazeny podle kategorií, každý je zobrazen jako miniatura, možnost vyhledávání (Ctrl+F)
- Recent – otevření partitur, se kterými jste v poslední době pracovali
- Import – importování ze skenovacího programu PhotoScore nebo audio rozpoznávacího programu AudioScore. Nebo také otevření MIDI souboru nebo souboru MusicXML z jiného hudebního programu.
- Latest News – poslední novinky týkající se programu Sibelius